Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
8 postów 4 komentarze

Zawody ograniczonego dostępu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jeżeli dana sytuacja panuje w danym kraju od tak dawna, że nie pamiętamy jak wyglądała sytuacja przed ograniczeniami to automatycznie przyjmujemy taki stan za naturalny. Tylko nieliczni zastanawiają się co by było gdyby coś zmienić.

Taka sytuacja właśnie jest z dostępem w Polsce do niektórych zawodów. Czy ktoś zastanawiał się po co kierowcy dodatkowe pozwolenie na bycie taksówkarzem? Przecież ten facet posiada prawo jazdy a pozostałe elementy zweryfikuje wolny rynek. Facet kończący szkołę o profilu spawacza nie może zostać spawaczem! Musi odbyć specjalny, płatny kurs przygotowawczy do bycia spawaczem.

 

Zmiany, zmiany, zmiany

Poseł Gowin został zmuszony przez rząd do pracy nad ustawą znoszącą ograniczenia w wykonywaniu pewnych zawodów. Na pierwszy ogień poszły 37 zawodów. Obecnie poseł pracuje nad blisko 90. zawodami a w następnej transzy ma być ponad 100 różnych zawodów.


 Na chwilę obecną w Polsce mamy ponad 380 zawodów o ograniczonej dostępności. Aby poznać skalę ograniczania warto wspomnieć, że jesteśmy na 1. miejscu w Europie w tej dziedzinie. Dodać należy, że zdecydowanie przodujemy w tej kategorii, ponieważ druga w rankingu Estonia ma zaledwie 47 ograniczeń!!! 

W transzy 37 zawodów rzuconych na pożarcie w pierwszym terminie znaleźli się wspomniani wcześniej taksówkarze. Tak się składa, że kilka tygodni wcześniej osobiście rozmawiałem z jednym kieleckim taksówkarzem i skarżył się on, że dziennie wykonuje on 3 – 4 kursy i łącznie robi do 70 km licząc z powrotami na miejsce gdzie stoi. Na koniec rozmowy dodał:

No sam powiedz, czy dojazd do Ciebie do domu (około 10 km) za 20 zł to naprawdę tak dużo? No co to jest na dzisiejsze czasy 20 zł?

Proponuję teraz zastanowić się co by się stało gdyby znieść wszelkiego rodzaju ograniczenia w dostępie do tego zawodu. Po pierwsze liczba taksówkarzy by wzrosła, a co za tym idzie zwiększyła by się konkurencja. Dzięki temu coraz rzadziej widzielibyśmy samochody ponad 20-letnie z napisem TAXI na dachu. Komfort jazdy uległ by dzięki temu zmianie, ponieważ każdy taksówkarz chciałby przewozić jak najwięcej osób. Po drugie spadły by ceny. No drugi punkt znajomy taksówkarz odpowiedział:

To by mi się jeździć nie opłaciło

Błąd! Ceny spadły by. Jednak nie mogłyby być niższe niż rzeczywiste koszty ponoszone przez właścicieli samochodów. Przecież nikt nie dokładałby do każdego przewiezionego pasażera. Ceny byłyby na takim poziomie, że zwracałyby się ponoszone koszty paliwa, eksploatacji i jeszcze coś by taksówkarz zarobił. Dzięki spadkowi cen wzrosłaby liczba osób korzystających z takich luksusów jak TAXI. Dzięki wzrostowi klientów wzrosłyby obroty taksówkarzy co ciągnie za sobą wzrost wynagrodzenia.

No ale po co dużo jeździć jak można godzinami grać w karty a 3 – 4 razy dziennie przewieźć jakiegoś jelenia i zarobić wystarczająco dużo.

 

U nich zmieńmy, u nas niezęsto słyszymy, że wiele osób zgadza się ze zniesieniem ograniczeń w dostępie do zawodów mimo, iż sami wykonują zawód o ograniczonym dostępie. W momencie gdy chcemy znieść te ograniczenia również u nich wtedy zaczynają zdecydowanie protestować. Przykładem mogą być adwokaci, radcy prawni i temu podobni osobnicy. Obecnie jest to niesamowicie hermetyczny zawód. Nie wystarczy skończyć studia prawnicze, aby zostać zwykłym radcom prawnym. Trzeba dodatkowo uzyskać aplikację. Aplikację można uzyskać pracując w innej kancelarii radcy prawnego. Sytuacja wygląda tak, że pracujemy u kogoś, a w momencie otrzymania aplikacji stajemy się jego konkurencją. Czy zatem należy się dziwić, że nikt nie chce przyjmować ludzi na aplikację? Zdarzają się sytuacja, że za odbycie stażu zakończonego uzyskaniem aplikacji kandydat musi zapłacić niewyobrażalne sumy. Najczęściej jednak radcom prawnym zostaje syn bądź córka ojca również radcy prawnego.

Sytuacja ze zniesienie ograniczeń wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku taksówkarzy. Wolny rynek szybko zweryfikuje kto jest dobrym radcom a kto kiepski. Dobrzy radcy prawni obronią się sami na rynku. Dla klientów kolejną korzyścią będzie spadek cen za tego typu usługi. Radcy niestety aby zarabiać tak jak teraz będą musieli brać sporo więcej zleceń. No ale przecież nie każdy musi zarabiać dużo…

 

Tekst opublikowany na blogu strojwas.eu 04.01.2013 roku

KOMENTARZE

  • Nie dla zamykania zawodów...
    Dokładnie. To generuje tylko kłamstwa, oszustwa, lenistwo i ... brak kompetencji. Akurat znam to w zawodzie księgowego.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930